Κατόπιν ομόφωνης απόφασης της γενικής συνέλευσης του σωματείου Εργατοϋπαλλήλων στην εταιρεία ΑΠΚΟ -ΜΟΡΝΟΣ. Πραγματοποιήθηκε στην πρωινή βάρδια δίωρη στάση εργασίας με την καθολική συμμετοχή των εργαζομένων. Οι εργαζόμενοι διεκδικούν την υπογραφή επιχειρησιακής ΣΣΕ με ουσιαστικές αυξήσεις στους μισθούς και τα ημερομίσθια, ικανοποίηση θεσμικών και άλλων οικονομικών αιτημάτων, μέτρων υγιεινής και ασφάλειας, βελτίωση του περιβάλλοντος εργασίας, διαμόρφωση κατώτερου μισθού και ημερομισθίου στην επιχείρηση, όπως αυτά αναφέρονται στη σχετική πρόσκληση για διαπραγματεύσεις που είχε αποσταλεί στην εταιρεία. Ήδη έχουν πραγματοποιηθεί 3 συναντήσεις στις οποίες οι εργοδοσία δεν φάνηκε διατεθειμένοι να ικανοποιήσει τα αιτήματα των εργαζομένων.
Οι στάσεις θα συνεχιστούν σήμερα 12/4/2024 στην εναρξη κάθε βάρδιες και κλιμακωθούν με 24ωρη απεργία στις 17/4.