Στη συνάντηση που πραγματοποιήθηκε στις 7/2/2022, που πραγματοποιήθηκε κάτω από τη πίεση της προκηρυγμένης δίωρης στάσης εργασίας, αποσπάσαμε τις παρακάτω δεσμεύσεις- απαντήσεις:
- Σχετικά με τις περικοπές που πραγματοποιήθηκαν, η εταιρεία δεσμεύτηκε να τα καταβάλει στους εργαζόμενους τη Παρασκευή 9/2/2024.
- Σχετικά με τη καταχώρηση των ενσήμων στους εργαζόμενους της Κελαϊδίτης Ε.Π.Ε., η εταιρεία όρισε ως χρονοδιάγραμμα πως από το Μάη και έπειτα θα καταβάλλεται ο τρέχοντας ασφαλιστικός μήνας και ένας από τους οφειλόμενους μήνες, ώστε σε βάθος χρόνου να μην υπάρχει κάποιο ασφαλιστικό κενό. Επίσης υπήρξε η δέσμευση πως όποιος εργαζόμενος επρόκειτο να καταθέσει για σύνταξη θα του καταβάλλονται άμεσα μετά από ενημέρωση του εργαζόμενου προς την εταιρεία.
- Σχετικά με την διαπραγμάτευση για Επιχειρησιακή Συλλογική Σύμβασή, η εργοδοσία μετέθεσε την όποια συζήτηση για το διάστημα ακριβώς μετά το Πάσχα.
Μέσα από το συλλογικό μας αγώνα συνεχίζουμε τις διεκδικήσεις μας, ώστε να βελτιώνουμε τα μισθολογικά μας καθώς και το σύνολο των δικαιωμάτων μας. Σε περίπτωση μη τήρησης των παραπάνω δεσμεύσεων το σωματείο μας δεσμεύεται να επανέλθει για νέες αποφάσεις.
ΕΠΟΜΕΝΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΚΑΙ ΔΡΑΣΕΙΣ:
Συμμετέχουμε στη σύσκεψη σωματείων και εργαζομένων στις πτηνοτροφικές επιχειρήσεις που καλεί το κλαδικό συνδικάτο για την διεκδίκηση υπογραφής Κλαδικής Σύμβασης με αυξήσεις, η οποία θα πραγματοποιηθεί τη Κυριακή 11 Φλεβάρη στις 10 το πρωί στο Δημαρχείο της Αρτάκης, όπου η παρουσία όλων κρίνεται απαραίτητη για την επιτυχία της.
Επίσης συμμετέχουμε στην μεγάλη Πανελλαδική Απεργία 28 Φλεβάρη που ήδη έχει πάρει απόφαση η Ομοσπονδία μας, το Εργατικό Κέντρο Εύβοιας, το κλαδικό συνδικάτο Τροφίμων- Ποτών Εύβοιας, όπως και άλλες πολλές συνδικαλιστικές οργανώσεις σε όλη την χώρα για την αντιμετώπιση της ακρίβειας, καθώς και για την υπογραφή Συλλογικών Συμβάσεων εργασίας.