Όλοι την Πέμπτη 8 Φλεβάρη στο Πανελλαδικό συλλαλητήριο των φοιτητικών συλλόγων στα Προπύλαια.
Το Εργατικό Κέντρο Λαυρίου-Ανατολικής Αττικής, καταγγέλλει την κυβέρνηση της Ν.Δ. που θέλοντας να τρομοκρατήσει τους φοιτητές, διέταξε τα ΜΑΤ να εισβάλλουν στη Νομική σχολή του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης στην Κομοτηνή. Προχωρώντας και σε προσαγωγές φοιτητών, που όμως κάτω από τη μαζική αντίδραση των φοιτητικών συλλόγων, αφέθηκαν ελεύθεροι. Η επίθεση ενάντια στους φοιτητές έγινε γιατί έκαναν πράξη την απόφαση του φοιτητικού τους συλλόγου να συμμετέχουν στις φοιτητικές κινητοποιήσεις ενάντια στο νομοσχέδιο έκτρωμα για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια.
Το δίκιο δε μπορεί να φιμωθεί. Οι φοιτητές έχουν δίκιο γιατί παλεύουν κόντρα στην παραπέρα εμπορευματοποίηση της παιδείας, για να φτιάξουν πανεπιστήμια που θα είναι ανοιχτά για όλους και τα πτυχία τους θα έχουν αξία στην εργασία τους στο μέλλον.
Καλούμε όλους τους εργαζόμενους να πάρουν μέρος στο μεγάλο πανελλαδικό συλλαλητήριο των φοιτητικών συλλόγων την Πέμπτη 8 Φλεβάρη στις 12μ. στα Προπύλαια, να δώσουμε απάντηση στα ψέματα και την καταστολή που επιχειρεί η κυβέρνηση. Όχι στα ιδιωτικά πανεπιστήμια, αγώνας τώρα για πραγματικά δωρεάν εκπαιδευτικά ιδρύματα ανοιχτά για όλους.