Με τη συμμετοχή εκπροσώπων εργατικών σωματείων του ιδιωτικού και του δημόσιου τομέα, συνταξιούχων, φοιτητών, μελισσοκόμων και άλλων μαζικών φορέων πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 5/2 σύσκεψη στην οποία μέσα από πλούσια συζήτηση αναδείχτηκαν η δύσκολη κατάσταση που βιώνουν τα λαϊκά νοικοκυριά με την ακρίβεια και τους χαμηλούς μισθούς, τα προβλήματα στις δομές υγείας και εκπαίδευσης του νομού, οι συνθήκες που επικρατούν με έργα και αποζημιώσεις που δεν έχουν προχωρήσει 5,5 μήνες μετά την πυρκαγιά καθώς και οι πρόσφατες νέες απειλές και στοχοποίηση του λαού μας εξ αιτίας της μετατροπής της Αλεξανδρούπολης σε νατοϊκό ορμητήριο.
Επιπλέον στις 28 Φλεβάρη κλείνει ένας χρόνος από το έγκλημα στα Τέμπη.Το χρέος στα παιδιά που χάθηκαν είναι να μη ξεχαστεί το έγκλημα,να τιμωρηθούν οι υπεύθυνοι.
Για όλα αυτά αποφασίστηκε να δοθεί αγωνιστική απάντηση στην επίθεση που δεχόμαστε σε όλες τις πλευρές της ζωής μας. Να διεκδικήσουμε όλα όσα μας κλέβουν. Να ακουστεί ξανά το σύνθημα “ή τα κέρδη τους ή οι ζωές μας”.
Στις 28 Φλεβάρη μέρα πανελλαδικής πανεργατικής Απεργίας να πραγματοποιηθεί συγκέντρωση στις 10.30 π.μ. μπροστά στο Δημαρχείο Αλεξανδρούπολης.
Ακόμα αποφασίστηκαν:
Στήριξη στο αγώνα των αγροτών, κτηνοτρόφων, μελισσοκόμων ελαιοπαραγωγών. Συμμετοχή στην κινητοποίηση των ελαιοπαραγωγών στις 7/2 στην Αλεξανδρούπολη.
Ένταση της κοινή δράση σωματείων, φοιτητών, μαθητών, γονέων για να μη κατατεθεί το νομοσχέδιο για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια.
Κάλεσμα για συμμετοχή στην εκδήλωση αλληλεγγύης στον Παλαιστινιακό λαό που διοργανώνει η Επιτροπή Ειρήνης Αλεξανδρούπολης,την Παρασκευή 16/2.
Εκδήλωση με θέμα τα εργατικά ατυχήματα, την ασφάλεια και την υγιεινή στους χώρους δουλειάς, την Κυριακή 10/3
Τέλος το επόμενο διάστημα θα πραγματοποιηθούν συναντήσεις με σωματεία εργαζομένων από το χώρο της Υγείας για την ανάδειξη των προβλημάτων με κοινές δράσεις.