Την προηγούμενη Παρασκευή αποφυλακίστηκε ο δολοφόνος χρυσαυγίτης Ρουπακιάς.
Είναι μια ιδιαίτερα αρνητική εξέλιξη για την οποία έχουν ευθύνες τόσο η προηγούμενη όσο και η σημερινή κυβέρνηση.
Τόσο το ταξικό κίνημα όσο και άλλες οργανώσεις και φορείς είχαν με πολύμορφες δράσεις απαιτήσει από τις δικαστικές αρχές και την πολιτεία να πάρει όλα εκείνα τα μέτρα ώστε η δίκη να πραγματοποιηθεί ανεμπόδιστα.
Έγινε ακριβώς το αντίθετο και σήμερα ,ο φασίστας Ρουπακιάς είναι εκτός φυλακής.
Αποτελεί πρόκληση τόσο για την οικογένεια του δολοφονημένου αντιφασίστα μουσικού Π. Φύσσα ,όσο και για τα υπόλοιπα θύματα της ναζιστικής αυτής οργάνωσης .
Το Εργατικό Κέντρο καταγγέλλει και καταδικάζει την αποφυλάκιση Ρουπακιά
Καλεί τους εργαζόμενους της περιοχής να απομονώσουν με την δράση τους την εγκληματική φασιστική οργάνωση της Χρυσής Αυγής όπου και όπως αυτή εμφανίζεται.
Να απαντήσουν δυναμικά απαιτώντας να παρθούν όλα εκείνα τα μέτρα προκειμένου να διεξαχθεί η δίκη.
23 Mαρτίου 2016