Το Συνδικάτο Οικοδόμων Αθήνας χαιρετίζει την επιτυχή μάχη που έδωσαν οι εργαζόμενοι στο εργοτάξιο του Αστέρα Βουλιαγμένης, διεκδικώντας τα δικαιώματά τους. Με την παρέμβαση του Συνδικάτου κι έπειτα από συνέλευση που έγινε, οι εργαζόμενοι οργανώθηκαν στο χώρο δουλειάς, εκλέγοντας εργοταξιακή επιτροπή. Η οργάνωση των εργαζομένων και η συμβολή του Συνδικάτου είχε σαν αποτέλεσμα να πληρωθούν άμεσα όλοι οι συνάδελφοι όλα τα δεδουλευμένα τους.
Αποδεικνύεται ότι ο ταξικά προσανατολισμένος αγώνας, με επίκεντρο τις δικές μας ανάγκες είναι η μόνη διέξοδος για τους εργάτες και μπορεί να φέρει αποτελέσματα. Βέβαια, κερδήθηκε μια μάχη, αλλά ο αγώνας συνεχίζεται. Οι εργαζόμενοι, μέσα από τη γενική συνέλευση και την εργοταξιακή επιτροπή που εξέλεξαν, ανέδειξαν μια σειρά προβλήματα και έβαλαν πρόγραμμα αγωνιστικών διεκδικήσεων για το επόμενο διάστημα.
ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ