Καταγγέλλουμε την απαράδεκτη και τρομοκρατική στάση της εργοδοσίας της ΕΒΓΑ, που με «λοκ άουτ» επιχείρησε να απαντήσει στην απόφαση του Σωματείου Εργαζομένων για δίωρες στάσεις εργασίας τη Δευτέρα και Γενική Συνέλευση, με αφορμή τις καθυστερήσεις στη μισθοδοσία.
Δεν αρκεί που οι εργαζόμενοι είναι απλήρωτοι εδώ και δύο μήνες, η εργοδοσία προσπαθεί ταυτόχρονα να τους «τιμωρήσει» γιατί αποφάσισαν να διεκδικήσουν τα δικαιώματα τους αγωνιστικά κόντρα στην λογική του συμβιβασμού και του φόβου.
Είμαστε στο πλευρό των εργαζομένων & του σωματείου τους.
Είμαστε αλληλέγγυοι στον δίκαιο αγώνα τους.
Η εργοδοσία της ΕΒΓΑ λειτουργώντας ως λαγός του αντεργατικού νομοσχεδίου για τους συνδικαλιστικούς και εργατικούς αγώνες επαναφέρει πρακτικές αλήστου μνήμη! Το γεγονός ότι η κίνηση αυτή της εργοδοσίας γίνεται σε μια περίοδο που κορυφώνεται η συζήτηση για νέες ανατροπές στα Εργασιακά, δείχνει ότι η στάση της κυβέρνησης είναι αυτή που ενθαρρύνει την εργοδοτική επιθετικότητα και σαν τέτοια πρέπει να απαντηθεί. Η προσπάθεια της εργοδοσίας στην ΕΒΓΑ δεν αφορά μόνο τους εργαζόμενους στο συγκεκριμένο εργοστάσιο. Δείχνει τη στάση και τις διαθέσεις συνολικά της εργοδοσίας απέναντι στα δίκαια αιτήματα των εργαζομένων και τους αγώνες τους, την ίδια ώρα που τα προβλήματα οξύνονται στους τόπους δουλειάς
Βροντοφωνάζουμε η τρομοκρατία δεν θα περάσει.
Θα μας βρουν απέναντι τους.
-
· Να σταματήσει άμεσα κάθε εκβιασμός της εργοδοσίας της ΕΒΓΑ.
-
Άμεση καταβολή των δεδουλευμένων των εργαζομένων.
Καλούμε κάθε σωματείο μας, κάθε εργαζόμενο του κλάδου να σταθούμε αλληλέγγυοι στον αγώνα των εργαζομένων της ΕΒΓΑ, να καταδικάσουμε την προκλητική στάση της εργοδοσίας και της Κυβέρνησης που βάζει πλάτη στις αντεργατικές διαθέσεις του μεγάλου κεφαλαίου.
Το Διοικητικό Συμβούλιο