Το πρωί της Τετάρτης 11/7/18, πραγματοποιήθηκε παράσταση διαμαρτυρίας στο τοπικό κατάστημα της ΔΕΗ στη Μυτιλήνη και στον Διευθυντή του καταστήματος από το Παλλεσβιακό Εργατοϋπαλληλικό Κέντρο, σωματεία εργαζομένων και συνταξιούχων, καθώς και το Μέτωπο Αγώνα Σπουδαστών που βρέθηκε στο πλευρό τους. Κεντρικό αίτημα ήταν η άμεση επανασύνδεση ρεύματος στο σπίτι της τρίτεκνης οικογένειας, με ανήλικα παιδιά και με τους δύο γονείς άνεργους, από το Πλωμάρι. Η διακοπή ρεύματος είχε πραγματοποιηθεί στις 4 Ιουλίου, εν μέσω καλοκαιριού και καύσωνα, βυθίζοντας ουσιαστικά την οικογένεια στο σκοτάδι για μια ολόκληρη εβδομάδα.
Έπειτα από την παρέμβαση και την δυναμική των συγκεντρωμένων, το ρεύμα επανασυνδέθηκε το απόγευμα της ίδιας μέρας.
Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ