Το δούλεμα πήγε σύννεφο!
Σήμερα πραγματοποιήσαμε παράσταση διαμαρτυρίας στα κεντρικά γραφεία της Διοίκησης του ΟΑΕΔ, στον Άλιμο, επειδή είμαστε απλήρωτοι για πάνω από 6 μήνες.
Έπειτα από τη δημοσίευση του θέματος και της έκτασης που πήρε σε πολλές περιοχές της Ελλάδας, αλλά και στήριξη από Σωματεία, για πρώτη φορά ο ΟΑΕΔ έβγαλε Δελτίο Τύπου, που δεν προσδιορίζει όμως τίποτα, κι άρχισε να πληρώνει σταδιακά κάποιους σπουδαστές του Α’ και Β’ έτους και μόνο το πρώτο 3μηνο του 2017 (Γενάρη μέχρι Μάρτη)!!!
Ενώ πολλοί είναι οι σπουδαστές στους οποίους δεν έχει καταβληθεί το επίδομα σίτισης – στέγασης και δεν έχουν λάβει καμία ενημέρωση!!!
Τα ζητήματα που θέσαμε ήταν:
Γιατί είμαστε απλήρωτοι για πάνω από 6 μήνες από τον ΟΑΕΔ; Πότε θα καταβληθεί το σύνολο των δεδουλευμένων μας; Γιατί δεν έχει καταβληθεί ακόμα το επίδομα σίτισης και στέγασης στο
σύνολο των σπουδαστών;
Οι απαντήσεις που πήραμε πότε ρίχνανε την ευθύνη στο ότι «άργησε να βγει η Κοινή Υπουργική Απόφαση για τις πληρωμές των πρακτικάριων» και πότε ότι «έχουν καθυστερήσει τα παρουσιολόγια από τους διευθυντές ή και από τους σπουδαστές». Δηλαδή «άλλα λόγια να αγαπιόμαστε»!
Οι εκπρόσωποι της Διοίκησης παραδέχθηκαν πως δεν είναι σίγουρο το πότε θα πληρωθούμε όλοι οι σπουδαστές!
Επαναλαμβάνουνε ότι η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ – ΑΝΕΛ και τα Υπουργεία της έχουνε την πλήρη ευθύνη για την κατάσταση που έχουν φέρει εμάς και τις οικογένειέ ς μας!
ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΜΕΣΑ Σ’ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ:
- Να πληρωθούμε όλοι οι σπουδαστές, το σύνολων των χρωστούμενων!
- Τώρα να δοθεί το επίδομα σίτισης και στέγασης σε όλους τους σπουδαστές που το δικαιούνται. Να εξασφαλιστεί από του χρόνου οι σπουδαστές που το δικαιούνται να το
παίρνουν στην αρχή του χρόνου.
Υπενθυμίζουμε πως:
Με άδεια τσέπη διακοπές δεν έχει! Θα είμαστε κάθε βδομάδα εκεί
μέχρι να πληρωθούμε όλα όσα μας χρωστάει ο ΟΑΕΔ!
(Υ.Γ.: Βάλτε πισίνα φουσκωτή να κάνουμε και καμιά βουτιά…)
7μελές ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ Ρέντη Αττικής
04/07/2017