Την Πέμπτη 30 Αυγούστου πραγματοποιήθηκε συνάντηση μεταξύ αντιπροσωπείας του σωματείου ΕΝΕΔΕΠ και αντιπροσωπείας της εργοδοσίας με σκοπό την ολοκλήρωση των διαπραγματεύσεων και την υπογραφή ΣΣΕ.
Από πλευράς του σωματείου διευκρινίστηκε ότι σκοπός μας είναι η υπογραφή ΣΣΕ που να επιλύει βασικά αιτήματα των εργαζομένων στις προβλήτες ΙΙ και ΙΙΙ στο λιμάνι του Πειραιά και αυτά είναι:
1. Μόνιμη και σταθερή δουλειά, πλήρης απασχόληση για όλους
2. Εξαμελής (6) πόστα λιμενεργατών
3. Αυξήσεις στους μισθούς όλων των ειδικοτήτων και διασφάλισητων νέων εργαζομένων
Η εργοδοτική πλευρά ζήτησε να απαντήσει ως προς τις θέσεις του Σωματείου τη Δευτέρα 3 Σεπτεμβρίου κι 9.30 πμ, ως καταληκτική ημερομηνία των διαπραγματεύσεων.
Έγινε σαφές προς την εργοδοσία, ότι οι ως τώρα προτάσεις τους απορρίφθηκαν απ’ τη Γενική Συνέλευση του Σωματείου μας κι ότι έχει αποφασιστεί η έναρξη των αγωνιστικών κινητοποιήσεων με νέα απεργία την επόμενη εβδομάδα.
Εκ του Διοικητικού Συμβουλίου